Napište nám Sledujte nás

Co je to WordPress a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Redakční systém WordPress

Josef Antoš

26. 8. 2016

Webové stránky, WordPress

0

z 0 komentářů

5

Tento článek vám zabere jen 5 minuty vašeho času.

WordPress (WP) je nejpopulárnější open source redakční systém na světě. Momentálně na něm funguje více než 30 % všech webových stránek, a z hlediska redakčních systémů si WordPress dokonce ukrajuje téměř 65 %. Nutno dodat, že toto číslo stále narůstá.

Krátce o historii WordPressu

Historie této platformy se začala psát již v roce 2001, kdy se skupina nadšenců a dobrovolníků okolo Mike Littla and Matt Mullenwega rozhodla vytvořit logicky dobře strukturovanou a snadno upravitelnou a rozšiřitelnou platformu. Tehdy samozřejmě ještě netušili, jak neuvěřitelně úspěšná tato platforma bude. Původně byla určena pro tvorbu malých webů a osobních blogů, dnes ji však využívají i velké firmy jako například BBC America, oficiální blog Hvězdných válek, New York Times či Marks & Spencer.

S rozrůstající popularitou platformy rostlo také množství vývojářů, kteří jsou pod ní podepsaní. Dnes tato skupina přímo čítá stovky lidí, nepřímo se však na jejím vývoji podílí desetitisíce programátorů po celém světě.

Ptáte se, jak je to možné? WordPress je totiž vyvíjen jako tzn. open source projekt, čili kdo má zájem, může do něj přispět.

Co je ovšem na WordPressu to nejlepší, je fakt, že je zdarma. Ano, nejlepší věci v životě jsou zdarma a toto je jedna z nich. Pokud tedy nejste mezinárodní korporace s desetitisíci zaměstnanci, pak je WordPress vhodný i pro vás.

Co stojí za úspěchem WordPressu a jaké jsou jeho výhody

Nejúspěšnější platformou na světě se WordPress rozhodně nestal přes noc. Důvodů pro to by se našlo mnoho, my si ty hlavní vysvětlíme.

  1. Cena – jak již bylo zmíněno, je tato platforma úplně zdarma.
  2. Šablony – každý WP web má stejnou vnitřní strukturu, ale její design je tvořený s pomocí šablon. Existují buď šablony zdarma, které si můžete stáhnout a nastavit sami, pak placené, jejichž cena se pohybuje od několika desítek, až po stovky dolarů a nakonec šablony na zakázku, které mimo jiné vytváříme i my.
  3. Pluginy – desetitisíce pluginů, chápejme je jako rozšíření funkcionality webu, umožňují přidat další možnosti do jakékoliv WP webu během několika kliknutí. Tento fakt má obrovský vliv na popularitu platformy.
  4. Variabilita – s pomocí šablon a pluginů je možné na WordPressu vytvořit jakoukoliv webovou stránku – prezentaci firmy, e-komerční stránku, blog, fórum, stránku pro členy atd.
  5. Multisite – WordPress nabízí jedinečnou možnost vytvořit více stránek na jedné doméně. Pokud má mít každý uživatel vlastní blog, pak toto je způsob, jak to vytvořit.
  6. Jednoduchost používání – administrátorká sekce platformy je intuitivní, snadno ovladatelná a neustále se vyvíjí k lepšímu.
  7. Široká komunita uživatelů – pokud máte jakýkoliv problém, stačí jen hledat a odpověď se vždy najde.
  8. Podpora médií – není nic snazšího, než okopírovat webovou adresu videa z Youtube, vložit jej do článku a video se samo integruje. A to je pouze špička ledovce.
  9. Neustálý vývoj – stejně jako se neustále vyvíjí svět kolem nás, tak se vyvíjí i WordPress. Pokud dojde ke změně standardů html, změně algoritmu Googlu, či jakékoliv jiné významné změně, je tato změna implementována do platformy. Tím jde webová stránka neustále aktuální.

Nevýhody WordPressu

Abychom pouze nechválili, je třeba podívat se také na negativa, která samozřejmě existují.

  1. Riziko napadení webu – právě díky své popularitě je WordPress snadnějším cílem hackerů, protože jeho jádro je všude stejné. Správným zabezpečením se toto riziko dá výrazně omezit a pravidelnými zálohami zabezpečíte, že o webové stránky nikdy nepřijdete.
  2. Spam – ze stejného důvodu jako v předchozím bodě se často setkáme se spamem. Několika kroky lze tento problém úplně odstranit.
  3. Rychlost webové stránky – způsob, jakým je WordPress vytvořený, neumožňuje, aby byl tou nejrychlejší dostupnou platformou. Tímto nešvarem trpí více či méně všechny redakční systémy. Správným nastavením je možné tento problém výrazně snížit. Koneckonců, tento web je WordPress a zdá se Vám pomalý (pokud tedy zrovna nemáme problém se serverem)?
  4. Náročnost na server – ano, i když to může znít trochu neuvěřitelně vzhledem k tomu, že je zaměřený hlavně na malé a střední webové stránky a blogy, WordPress je náročný na server.

Několik slov na závěr

Existuje několik podobných platforem jako například Joomla či Drupal, které jsou sice méně populární, ale mají podobnou kostru a cíl jako WordPress. Pokud Vás nezaujal, tyto platformy by mohly být vhodnou alternativou.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše hodnocení:

    Poptávka služeb